SaaS

Software as a Service to model chmury, w którym dostawca dystrybuuje oprogramowanie przetwarzane w chmurze. Użytkownicy uzyskują dostęp do aplikacji np. przez Internet. Ten model eliminuje potrzebę instalowania oprogramowania przez użytkowników na ich komputerach osobistych. Zmniejsza to potrzeby sprzętowe organizacji i obniża koszty wsparcia i konserwacji.

Pay per use

Najczęściej nie ma żadnych wstępnych kosztów związanych z zakupem aplikacji SaaS, ponieważ nie jest wymagana opłata licencyjna. Klienci nie są zobowiązani do zakupu całego produktu. Jeśli klient potrzebuje oprogramowania na określony czas lub w jednym celu, płaci tylko za określony okres i użycie. Subskrypcję można zwykle przerwać w dowolnym momencie. Ryzyko kupującego jest zminimalizowane.

Aktualizacje są zautomatyzowane

W przypadku korzystania z oprogramowania w chmurze wszystkie aktualizacje są zautomatyzowane i wdrażane przez dostawcę SaaS. Nie musisz pobierać, ani instalować żadnych poprawek do swoich aplikacji. System zrobi to automatycznie.

Kompatybilny z wieloma urządzeniami

Zaletą SaaS jest również dostępność. Ten model umożliwia użytkownikowi dostęp do oprogramowania z różnych urządzeń. Korzystanie z niego staje się wygodniejsze dla klienta.

Personalizacja

Produkty dostarczane w modelu SaaS można łatwo dostosować do konkretnych potrzeb klienta. Większość dostawców oferuje stałe plany subskrypcji. Dodatkowo zapewniają możliwość zmiany ustawień i funkcjonalności, w celu dopasowanie usług do potrzeb klienta. Cena ustalana jest indywidualnie. Wielu dostawców SaaS zapewnia dostęp do swoich interfejsów API, które umożliwiają integrację z istniejącymi systemami.

Najwięcej możliwość i pokrycia biznesowego zapewniają usługi SaaS - aplikacje, w których można kompleksowo zarządzać rozwiązaniami biznesowymi.

Są one ujednolicone i wysoce skalowalne, a jednocześnie ich wdrażanie wiąże się z niskimi nakładami na prace konfiguracyjne. Istotną korzyścią jest również przeniesienie kosztów utrzymania rozwiązania na dostawcę usługi. SaaS daje również dużą swobodę działania. Dostawcy rozwiązań SaaS swoim zasięgiem pokrywają takie obszary jak: CoreBanking, HR, ERP, CRM, PPM, poczty czy też innych usług.

SaaS oferuje wiele potencjalnych korzyści w porównaniu z tradycyjnymi modelami instalacji oprogramowania biznesowego.

Proste aktualizacje

W przypadku korzystania z oprogramowania w chmurze wszystkie aktualizacje są zautomatyzowane. Nie musisz pobierać ani instalować żadnych łat do swoich aplikacji. Dostawca zrobi to automatycznie.

Szybka konfiguracja i wdrożenie

Aplikacja SaaS jest udostępniana i skonfigurowana w chmurze. Przyspiesza to proces uruchomienia, ponieważ wystarczy zarejestrować się w rozwiązaniu SaaS, aby mieć do niego dostęp.

Dostępność

Wszystko, czego potrzebujesz, aby uzyskać dostęp do aplikacji SaaS, to przeglądarka i połączenie z Internetem. To sprawia, że SaaS jest bardziej dostępny, niż tradycyjne instalacje oprogramowania dla przedsiębiorstw.

Skalowalność i łatwość wyboru

Dostawcy SaaS zazwyczaj oferują wiele opcji subskrypcji i elastyczność, aby zmieniać plany w razie potrzeby. Dzieje się to w sytuacji, gdy firma rozwija się lub istnieje potrzeba zwiększenia liczby użytkowników.